چگونه برای تیزهوشان برنامه ریزی کنیم؟ – موفقیت کودکان باهوش در گرو برنامه ریزی

برنامه ریزی برای موفقیت در تیزهوشان

آزمون تیزهوشان، پررقابت ترین آزمون در سطح مدارس است که برای دانش آموزان در پایه های تحصیلی ششم و نهم برگزار می شود. اگر شما هم علاقه دارید در مدارس برتر سمپاد یا همان مدارس تیزهوشان تحصیل کنید، باید موفق به قبولی در آزمون ورودی شوید و لازمه قبولی در آزمون نیز پیروی از برنامه ریزی منظم است. برای راهنمایی شما دانش آموزان و والدین عزیز، در این مطلب از سایت کلید موفقیت می خواهیم بررسی کنیم که چگونه برای تیزهوشان برنامه ریزی کنیم و چه موارد مهمی باید در برنامه ریزی درسی برای آزمون تیزهوشان، لحاظ شوند. از شما دعوت می کنیم با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

آزمون تیزهوشان هر سال برای پایه های ششم و نهم برگزار می شود و پذیرفته شدگان این آزمون می توانند وارد مقطع متوسطه اول یا متوسطه دوم مدارس تیزهوشان شوند. با توجه به پررقابت بودن آزمون تیزهوشان، قبولی در آن نیاز به پیروی از یک برنامه ریزی منظم دارد.

اما چگونه برای تیزهوشان برنامه ریزی کنیم؟ در این بخش به سوال شما جواب می دهیم:

شما در قدم اول برای برنامه ریزی آزمون تیزهوشان، باید منابع آزمون را بشناسید و از کتاب های کمک آموزشی در کنار کتاب های کمک درسی خود استفاده نمایید. در آزمون سنجش هوش ششم، سوالات به صورت تستی و تحلیلی طراحی می شوند و از کتاب های درسی، هیچ سوالی مطرح نمی شود اما دانش آموزان پایه نهم برای شرکت در آزمون تیزهوشان، باید کتاب های درسی شان را هم مطالعه کنند.

توصیه می شود برای موفقیت در آزمون تیزهوشان و کسب تراز بالا، از چند کتاب کمک آموزشی همراه با کتاب های درسی خود، استفاده کنید. کتاب های کمک آموزشی به شما در فهم بهتر مطالب کمک می کنند و یادگیری کامل تری خواهید داشت. همچنین دریافت مشاوره تحصیلی از وبسایت پاسخ با ما به این آدرس میتواند برای برنامه ریزی بهتر و انتخاب هوشمندانه منابع تیزهوشان راهگشای شما باشد.

  • کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم تیزهوشان خیلی سبز
  • کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم سری IQ انتشارات گاج
  • کتاب ۱۵۰۰ تست استعداد تحلیلی تیزهوشان نهم انتشارات مهر و ماه
  • کتاب ریاضی تیزهوشان نهم انتشارات خیلی سیز
  • کتاب علوم تیزهوشان نهم انتشارات خیلی سیز
  • کتاب فارسی نهم انتشارات مبتکران
  • کتاب مطالعات اجتماعی نهم تیزهوشان خیلی سبز
  • کتاب جامع تیزهوشان نهم انتشارات مهر و ماه

• کتاب سنجش iQ هوش و استعداد ششم گاج
• کتاب هوش کمپلکس پنجم و ششم انتشارات مهروماه
• کتاب هوش و استعداد تحلیلی ششم دبستان انتشارات مرشد مبتکران
• کتاب هوش و خلاقیت و استعداد تحلیلی ششم تا نهم انتشارات کاهه
• کتاب هوش و استعداد تحلیلی ششم ابتدایی اندیشمند

برای کسب نمره خوب در آزمون تیزهوشان، شرکت در آزمون های شبیه سازی شده و آزمایشی را به شما پیشنهاد می کنیم. با شرکت در این آزمون ها، می توانید با نحوه طراحی سوالات آزمون تیزهوشان آشنا شوید و در فضای شبیه سازی شده به آزمون تیزهوشان قرار بگیرید.

چگونه برای تیزهوشان برنامه ریزی کنیم؟ شما برای موفقیت در آزمون تیزهوشان باید یک برنامه ریزی درسی ماهانه، هفتگی و روزانه داشته باشید و حتما هم باید از برنامه خود پیروی کنید. یک برنامه ریزی درسی اصولی برای آزمون تیزهوشان، ویژگی های زیر را دارد :

برنامه ریزی درسی آزمون تیزهوشان، باید واقع گرایانه و قابل اجرا باشد یعنی باید ساعات مطالعه روزانه را متناسب با توان خود، تنظیم کنید. بهتر است در روزها و هفته های اول برنامه ریزی، از ساعات مطالعه کم شروع کنید و به مرور ساعات مطالعه را افزایش دهید. مطالعه دروس برای ساعات طولانی در روزهای اول برنامه ریزی، ممکن است شما را خسته کند اما اگر به مرور ساعت مطالعه خود را بیشتر کنید، به برنامه ریزی انجام شده، پایبند خواهید بود.

نکته بسیار مهم برای برنامه ریزی آزمون تیزهوشان، توجه به دروس مدرسه است یعنی برنامه ریزی درسی شما باید به صورتی باشد که از دروس مدرسه و امتحانات، غافل نشوید. با توجه به برنامه روزانه مدرسه، دروس همان روز را در برنامه ریزی برای آزمون تیزهوشان بگنجانید مثلا اگر روز شنبه درس های ریاضی، علوم و فارسی دارید، برای برنامه ریزی آزمون تیزهوشان نیز مطالعه همین دروس را برای روز شنبه تنظیم کنید.

شما برای شرکت در آزمون تیزهوشان، باید تمام دروس امتحانی را مطالعه کنید و هیچ درسی نباید حذف شود. بعضی از دانش آموزان برای شرکت در آزمون تیزهوشان، یک یا چند درس را حذف می کنند و زمان بیشتری را به سایر دروس اختصاص می دهند. حتما در برنامه ریزی درسی، تعادل مطالعاتی را رعایت کنید و به هر درس بر اساس ضریب و اهمیتی که دارد، ساعات مطالعه لازم را اختصاص دهید.

دقت داشته باشید که برنامه ریزی درسی فقط برای مطالعه تشریحی نیست و شما در طول یکسال آمادگی برای آزمون تیزهوشان، باید تست و تمرین هم داشته باشید. برای تنظیم جدول برنامه ریزی درسی آزمون تیزهوشان، زمان لازم را به تست زدن در هر درس نیز اختصاص دهید و بهتر است که فاصله تست زنی و مطالعه تشریحی یک درس، حداقل یک روز باشد. به طور مثال اگر یک مبحث از درس ریاضی را شنبه به مدت یک ساعت مطالعه کرده اید، روز یکشنبه به مدت نیم ساعت، از همان مبحث تست بزنید. با این شیوه تست زنی، مطالب را بهتر یاد می گیرید.

برای تست زنی آزمون تیزهوشان نهم، باید دو کتاب کمک آموزشی و کتاب تست هوش و استعداد تحلیلی داشته باشید اما برای آزمون تیزهوشان ششم، فقط باید از کتاب تست هوش استفاده کنید.

بخشی از برنامه ریزی آزمون تیزهوشان باید به خلاصه نویسی و مرور آزمون اختصاص داده شود. برای یادگیری بهتر مطالب و سپردن اطلاعات به حافظه بلند مدت خود، حتما روش خلاصه نویسی را امتحان کنید. در زمان مرور مطالب نیز می توانید از خلاصه نویسی ها استفاده کنید. خلاصه نویسی بهتر است روزانه انجام شود و زمان مرور مباحث نیز باید حداقل یکبار در هفته و یکبار در ماه باشد.

جمع بندی

با توجه به سخت و رقابتی بودن آزمون تیزهوشان، در این مطلب بررسی کردیم که چگونه برای تیزهوشان برنامه ریزی کنیم تا شما دانش آموزان بتوانید با استفاده از نکته های گفته شده در این مطلب، جدول برنامه ریزی درسی مناسبی را تنظیم کنید. در کل، باید روزانه مطالعه داشته باشید و از منابع کمک آموزشی مناسب در سطح آزمون تیزهوشان استفاده کنید همچنین با توجه به تستی بودن آزمون، حتما باید تسلط خود را در تست زنی و مدیریت زمان، افزایش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *