آموزش پانچ دوزی در هنرکده نیوشا

آموزش پانچ دوزی در هنرکده نیوشا

نیدل پانچ یا همان پانج دوزی از دسته ی هنرهای نخ و سوزن و دوختنی میباشد. تقریبا خروجی کار شبیه به گلدوزی و مخمل دوزی است. قدمت این هنر به چندهزار سال پیش برمیگردد زمانی که زنان برای پر کردن اوقات فراغت خود مشغول به دوخت فرشینه و و گونی دوزی میشدند. این هنر هنوز هم در مناطقی از ایران استفاده میشود که مهمترین ابزار این هنر سوزن و سرنگ پانج دوزی میباشد.

دستگاه پانج دوزی از سایز خیلی نازک تا ضخیم را دارد.دستگاه های نازک سوزن هایی در سه سایز خیلی نازک متوسط و نازک دارد و قابلیت تعویض سوزن ها در ارتفاع های مختلف و برای دوخت های مختلف را دارد. به وسیله ی این دستگاه میتوانید تمام طرحهای گلدوزی را اجرا کنید. بعضی از دستگاهها تنها یک سوزن به همراه دارد که باید سوزن با سایزهای مختلف را به صورت جداگانه تهیه کنید. بعضی از دستگاهها نیز سه سوزن به همراه خود دارند که باتوجه به بافت پارچه ای که میخواهید روی آن کار کنید سوزن هارا تغییر میدهید.

طبق تصویر پایین علاوه بر تغییر سوزن ها میتوانید ضخامت نخ ها را نیز تغییر دهید مثلا اگر میخواهید خروجی کار حالت مخملی داشته باشد از کاموا و سوزن شماره سه استفاده کنید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که کاموا باید به نسبت سوزن و پارچه ای میخواهید روی آن بافت ایجاد کنید متغیر است یعنی هرچه بافت پارچه متراکم تر سوزن کوچکتر درنتیجه جنس نخ نازکتر خواهد بود .اگر در انتخاب این سه مورد دقت نداشته باشید ممکن است پارچه پاره شود و کار خراب شود. 

هر کدام از پارچه ها به دلیل تفاوت در متراکم بودن و درشت بافت بودن میتوانند برای طرحهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند . باید به این نکته هم توجه کنید که سوزن پانج دوزی را متناسب با پارچه و متناسب با طرحی که انتخاب کرده اید استفاده کنید. پارچه های با تراکم بالا معمولا برای پانچ دوزی مناسب نیستند چون نخ کش میشوند یا پارچه پاره میشود اما پارچه هایی مثل نخ پنبه و الیاف و متقال بسیار مناسب هستند و مقاومت بالایی نیز دارند.

حلقه یا کارگاه برای نگهداشتن پارچه به صورت ثابت و فیکس کردن پارچه حین کار است که کار را بسیار راحت میکند. اگر از کارگاه در پانج دوزی استفاده نکنید ممکن است طرح مورد نظرتان هنگام دوختن پانچ جمع و چروک شود که در نهایت خروجی تمیز و ظریفی نخواهید داشت و حتی شاید طرحی که در نظر دارید درنیاید. پس توجه داشته باشید که حتما پارچه را داخل کارگاه قرار دهید و کامل بکشید تا هیچگونه چروکی در آن دیده نشود.

بعد از تمام کردن پانج دوزی و پرکردن تمام قسمتها با دوخت نوبت به فیکس کردن پشت کار میرسد و اینکه کار را آماده کنید تا از آن استفاده کنید. برای این کار باید نخ های اضافی پشت کار را با قیچی کوتاه کنید در حدی که سطح پشت کار را نامرتب و شلخته نشان ندهد.

برای فیکس کردن محل دوخت از چسب پارچه باید استفاده کنید. به این صورت که با یک کاردک مقداری از چسب را برمیدارید و به صورت رفت روی کل پارچه میزنید بعد برای سطوح کوچک مثل اکسسوری و سطح های نسبتا بزرگتر مثل کوسن و رومیزی بعد از زدن چسب باید پارچه ی لایی را روی آن بزنید به این صورت هیچکدام از بافت ها خراب نمیشود.

این کار را برای فرشینه و گلیم ها نیز انجام میدهیم با این تفاوت که پشت کار را با گونی های مخصوص میپوشانیم. و با قیچی یا هر دستگاه تیزی میتوانید دورگیری خطوط را به صورت مورب انجام دهید تا کار به صورت برجسته نمایان شود مخصوصا اگر این کار را برای فرشینه و گلیم انجام دهید خروجی کار بسیار جذاب خواهد بود.

پانج دوزی

دستگاههای ضخیم معمولا یک سوزن دارند و در دونوع قابل تنظیم است. یک مدا ارتفاع سوزن قابل تنظیم است و در مدل دیگر ارتفاع سوزن ثابت است برای
مخمل دوزی، گره دوزی و پانج دوزی با کاموا استفاده میشود. این مدل سوزن برای ساخت کوسن، فرشینه و… مورد استفاده قرار میگیرد. ارتفاع سوزن را به راحتی با مدل های مختلف نیدل پانچ میتوانید تغییر دهید بجز نیدل هایی که ثابت هستند. از مزایای تغییر ارتفاع سوزن این است.

  • پارچه لینن یا کنفی
  • پارچه متقال یا کرباس
  • پارچه راهب
  • نخ یا کاموا
  • حلقه (کارگاه)
  • الگو
  • سوزن پانچ

انتخاب نوع سوزن کاملا سلیقه ای میباشد اما کسانی که به تازگی قصد ورود به این حرفه و هنر را دارند باید توجه داشته باشند که مهمترین چیز برای انتخاب سوزن مناسب انتخاب طرح و نقش و اندازه ی محصولی است که میخواهید درست کنید.

در بالا گفتیم انتخاب ارتفاع سوزن کاملا سلیقه ای میباشد اینکه بخواهید شکل شما تا چه اندازه برجسته و بافت دار باشد اما برای انتخاب ضخامت سوزن باید به ابزارهای دیگر توجه کنید و نسبت به آن انتخاب کنید که در بالا تمام این نکات را توضیح دادیم.

برای ساخت اکسسوری و طرحهای ظریف و دارای ریزه کاری زیاد از سوزن های نازک استفاده کنید مثل ساخت پیکسل و جواهرات. این سوزن با نخ های مولینه و گلدوزی و… استفاده میشود. برای تهیه ی این نوع سوزن های نازک میتوانید از طریق خرازی ها یا سایت های مربوطه به راحتی سوزن موردنیاز و مرتبط با طرح خودرا تهیه کنید.

برای ساخت این نوع اکسسوری ها میتوانید از نخ گلدوزی که هم به صورت تک و هم به صورت پک در خرازی ها و فروشگاههای اینترنتی وجود دارد خریداری کنید. این نوع نخ ها دوام و مقاومت بالایی دارند و بافت زیبایی به کار شما میدهند. برای ساخت اکسسوری ها با طرح های بزرگتر و اجرای پانچ دوزی با کاموا باید از سوزن ضخیم استفاده کنید که برای ساخت کوسن و فرشینه کاربرد دارد .برای ساخت گلیم و فرشینه میتوانید از تورهای آماده به جای پارچه یا متقال استفاده کنید تا کار زیباتر جلوه دهد.

برای ساخت فرشینه ها از دستگاه برقی نیدل پانچ استفاده میشود تهیه ی این دستگاه هزینه ی به نسبت بالایی دغارد اما برای کسانی که میخواهند شغل خانگی و کسب و کار خانگی خود را داشته باشند بسیار راحت و مناسب است که درآمد فوق العاده عالی دارد.

میتوانید با سلیقه ی خود طرح و نقشه ی موردنظرتان را روی پارچه رسم کنید بعد پارچه را به صورت عمودی به چهارچوب میله ای که دورتا دور آن میخ دارد نصب کنید به این شکل که پارچه را روی میخ ها فشار میدهید تا کاملا فیکس و ثابت شود.

سایت هنرکده نیوشا از بهترین سایت های آموزش ساخت قالب سیلیکونی و اکسسوری سنگی در ایران می باشد. امروزه سایت های آموزشی زیادی همانند سون لرن، فرادرس، سایت هنری، زومیت، هنرکده نیوشا، همیار وردپرس و نی نی سایت هستند که می توان گفت در در تمام حوزهای آموزشی مانند هنری،درسی،آموزش ساخت اکسسوری،آموزش اخت قالب سیلیکونی و سایر موارد آموزشی فعالیت دارند و جزء بهترین ها می باشند.

در دوره آموزش جامع هنرکده نیوشا شما عزیزان تمام مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک تولید کننده حرفه ای انواع لوازم تزئینی و قالبهای سیلیکونی دو بعدی و سه بعدی را می آموزید.

تمام نکات و روش های لازم را برای ساخت و تولید این وسایل را می آموزید و تبدیل به فرد بسیار حرفه ای و خلاق می شوید که علاوه بر ساخت وسایلی مانند جاکلیدی،تابلوی دکوراتیو و.. می توانید طرح های جدیدی براساس علایق خود بسازید (میتوانید قالب سیلیکون هر چیزی را بسازید و بعد از آن در طرح ها و وسایل تزئینی خود استفاده کنید).

انواع لوازم تزئینی مانند جاکلیدی،دیوارکوب،تابلوی دکوراتیو،انواع استندها و انواع گیفت های مراسمات و..که ساخته شده اند با پودر سنگ ترک و قالبهای سیلیکونی بخاطر خاص و شیک بودن و همچنین قیمت مناسبی که این محصولات نسبت به سایر لوازم تزئینی مانند رزین و… دارند میتواند شما را به درآمدهای بسیار بالا برساند اگر به صورت حرفه ای ساخت این وسایل را آموزش دیده باشید.

منبع: هنرکده نیوشا

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *