صدای تمام‌ شدن لنت ترمز

صدای مهم که نشان دهنده تمام شدن لنت ترمز

لنت ترمز یکی از اجزای مهم و اساسی در سیستم ترمز خودرو به شمار می‌رود. محل قرارگیری آن روی کالیپر و در دو طرف دیسک ترمز است. کاهش سرعت خودرو یا متوقف‌شدن آن بستگی به تماس لنت ترمز و دیسک و ایجاد اصطکاک بین این دو دارد. به‌مرورزمان، لنت ترمز و دیسک ترمز دچار فرسودگی و کاهش ضخامت می‌شوند. درصورتی‌که مقدار ضخامت آنها از حد استاندارد خود کمتر بشود، لازم است که در اسرع وقت تعویض شوند. آسیب‌دیدگی لنت و دیسک نشانه‌هایی دارد. یکی از این نشانه‌ها تولید صداهای ناهنجار و غیرطبیعی است.

در ادامه این مطلب از سایت کلید موفقیت قصد داریم این صداهای آزاردهنده که در اثر تمام‌شدن لنت ایجاد می‌شوند را مورد بررسی قرار دهیم.

مهم است که بتوانیم انواع صداهای ایجاد شده لنت ترمز پراید پارس آبی را از یکدیگر تشخیص بدهیم. با شناختن نوع و علت ایجاد هر صدا بهتر می‌توان به دنبال برطرف‌شدن آن گشت. خوب است بدانید که هر صدای حاصل شده از لنت ترمز اتومبیل، دلیل بر نقص فنی و تمام‌شدن آن نیست. در ادامه به ۵ مورد از صداهای رایج لنت ترمز و دلایل احتمالی ایجاد آنها را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

واضح‌ترین و رایج‌ترین صدایی که بر تمام‌شدن لنت ترمز دلالت دارد، صدای سوت شدید است. در بالای لنت‌های ترمز، یک صفحه فلزی نازکی قرار دارد که در صورت تمام‌شدن لنت، این صفحه فلزی با دیسک برخورد کرده و صدای سوت مانندی را ایجاد می‌کند. در این حالت بهتر است هر چه سریع‌تر لنت ترمز خود را جایگزین کنید.

نکته حائز اهمیت درباره شنیده‌شدن صدای سوت لنت ترمز این است که همیشه به معنای به‌پایان‌رسیدن عمر لنت نیست. شما ممکن است زمانی که به‌تازگی لنت‌های ترمز اتومبیل خود را جایگزین کرده باشید این صدا نیز به گوشتان بخورد. در این صورت می‌توان حدس زد که دلیل ایجاد این صدا، جانیفتادن لنت بر روی دیسک است.

به صورت کلی شنیده‌شدن صدای سوت لنت می‌تواند چند دلیل داشته باشد. از دلایل ایجاد آن می‌توان به تمام‌شدن لنت‌های ترمز، بی‌کیفیت بودن لنت‌ها، ایجاد خط در دیسک ترمز، شل بودن کالیپر، ناهموار بودن سطح دیسک ترمز، شیشه‌ای شدن لنت و دیسک و داغ‌شدن بیش از حد معمول آنها اشاره کرد.

شنیده شدن صدای خرخر در لنت ترمز

شنیدن صدای خرخر در ترمز نیز مانند یک زنگ خطر جهت اعلام تمام‌شدن لنت‌های ترمز اتومبیل است. از دیگر دلایل شنیده‌شدن این صدا می‌توان به بی‌کیفیت بودن لنت‌ها، وجود نقص در دیسک ترمز و شکستگی پلوس اشاره کرد. چنانچه معلوم شود صدای خرخر به علت تمام‌شدن لنت است؛ لازم است تا جهت تعویض آن به مراکز معتبر مراجعه کنید. در غیر این صورت، سایر اجزای مرتبط با سیستم ترمز آسیب می‌بینند.

اگر هنگام فشردن پا روی پدال گاز صدایی شبیه صدای تق‌تق به گوشتان خورد، به خرابی و نقص چند مورد باید شک کنید. یکی از این موارد، روتور ترمز است.

روتور ترمز روی دیسک قرار می‌گیرد و با سطح لنت تماس برقرار می‌کند. چنانچه سطح روتور ناهموار باشد و به‌اصطلاح تاب بردارد باعث ایجاد چنین صدایی می‌شود.

تنظیمات نادرست ترمز و کثیف بودن کالیپر ترمز خودرو نیز در هنگام ترمزگیری باعث ایجاد صدای تق‌تق می‌شوند. در چنین شرایطی نمی‌توان کامل مطمئن شد که آیا مشکل از تمام‌شدن لنت ترمز است یا خیر. بلکه احتمال دارد یکی از دلایل آن شل بودن لنت‌های ترمز و عدم نصب صحیح آن روی دیسک باشد.

با شنیدن صدای جیغ مانند در زمان ترمزگیری، می‌توان دریافت که زمان تعویض لنت‌های ترمز فرارسیده است. چنانچه این صدا به گوشتان خورد، در جایگزین‌کردن لنت‌های اتومبیل خود تعلل نکنید و سریعاً اقدام کنید.

شنیدن صدای خراشیده‌شدن آهن در زمان ترمزگیری به دو موضوع اشاره می‌کند. یکی تمام‌شدن لنت‌های ترمز خودرو و دیگری لبه‌دار شدن دیسک ترمز اتومبیل بر اثر سایش است. لازم است در هر دو حالت به تعمیر یا جایگزینی این قطعات رسیدگی کرد تا شاهد آسیب بیشتر باقی اجزای سیستم ترمز نباشید.

گفته شده است که اگر صدای خراشیده‌شدن آهن در حد خیلی کم به گوشتان بخورد، نشان‌دهنده این موضوع است که لنت‌های ترمز در حال تمام‌شدن هستند.

در این حالت صفحه فلزی که در بالای لنت قرار می‌گیرد به صورت جزئی با دیسک برخورد کرده است. اما اگر صدای خراشیده‌شدن آهن شدید باشد از علائم به‌پایان‌رسیدن عمر لنت ترمز است.

در ادامه قصد داریم به چند نکته که میتوانند در جهت رفع صداهای آزاردهنده لنت ترمز به شما کمک کنند را برایتان شرح دهیم.

  1. اولین نکته این است که می‌بایست تمام اجزای سیستم را از جهت لق بودن مورد بررسی قرار داد. اگر متوجه لقی هر کدام یک از این قطعات شدید، لازم است تا در زمان مناسب تعویض شوند.
  2. در مواقعی که قصد دارید لنت اتومبیل را تعویض کنید، گیره نگهدارنده لنت را نیز با یک گیره نگهدارنده جدید جایگزین کنید.
  3. دقت داشته باشید که از لنت‌های باکیفیت برای خودروی خود استفاده کنید.
  4. در مواقعی می‌توان با سمباده زدن سطح لنت ترمز و نصب دوباره آن، صداهای بلند آن را برطرف کرد.

لنت ترمز اتومبیل، به دلایل مختلف می‌تواند صداهای متنوعی از خود ایجاد کند. این صداها، مشکل و خرابی لنت و سایر اجزای سیستم ترمز را به ما هشدار می‌دهند؛ بنابراین بسیار مهم است که در صورت شنیده‌شدن صداهای ناهنجار به آن بی‌توجهی نکنیم و جهت رفع مشکل اقدامات لازم را انجام بدهیم. البته باید توجه کرد هرگونه صدای ناهنجار علامت نقص و مشکل از قطعات سیستم خودرو نمی‌تواند باشد. پنج مورد از صداهای رایج که در هنگام ترمزگیری شنیده می‌شوند عبارتند از صدای خرخرمانند، صدای جیغ ترمز، صدایی شبیه خراشیده‌شدن آهن، صدای تق‌تق در هنگام ترمزگرفتن خودرو و صدای سوت بلند. با رعایت نکات ساده‌ای به‌راحتی می‌توان جهت برطرف‌کردن صداهای ناهنجار تولید شده از لنت‌ها را برطرف کرد.

چند امتیاز می ارزه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *