روش‌های تمیزکاری مخازن استیل

تمیزکاری مخازن استیل

از آن‌جایی که استیل فلزی مقاوم در برابر زنگ زدگی، سایش، و خوردگی است عموما بهترین و مناسب‌ترین گزینه جهت ساخت مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از مخازن استیل برای ذخیره سازی مایعات، گازها یا مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این مخازن در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی، پتروشیمی، غذایی، دارویی و گاهی در ساختمان‌ها برای کاربردهای شخصی استفاده می‌شوند.

از آن‌جایی که این مخازن مانند هر ابزار و وسیله دیگر در مجاورت انواع آلودگی‌ها مانند ذرات گرد و غبار، آلودگی‌های ناشی از محل نصب، آلودگی‌های صنعتی و غیره قرار دارند، لازم است که طی فواصل زمانی مشخص و به طور مداوم جهت تمیزکاری آن‌ها اقدام شود. در این مطلب از وبسایت کسب و کار اینترنتی کلید موفقیت قصد داریم به بررسی روش‌های تمیزکاری این مخازن بپردازیم.

از آن‌جایی که ایمنی در هرکاری حرف اول را می‌زند، خوب است که قبل از پرداختن به چگونگی تمیزکاری این مخازن، از برخی نکات ایمنی جهت انجام این کار آگاه شویم:

۱- اطمینان از اتصالات الکتریکی: قبل از شروع مراحل تمیزکاری، از قطع بودن هرگونه سیم و جریان برقی یا الکتریکی به مخزن اطمینان حاصل کنید. این کار در وهله اول امنیت فرد تمیزکننده و سپس امنیت جانی و مالی صنعت و افراد حاضر در آن مکان را حفظ می‌کند.

۲- استفاده از تجهیزات حفاظتی: قبل از شروع به کار، از تجهیزات ایمنی مانند دستکش، ماسک تنفسی، عینک محافظ و لباس‌های محافظ استفاده کنید.

۳- تهویه مناسب: مطمئن شوید مکانی که در آن مخزن قرار دارد دارای تهویه مناسب است تا از انتشار یا تجمع بخار یا گازهای خطرناک ناشی از مواد پاک کننده جلوگیری شود.

۴-آموزش و آگاهی: افرادی که مسئول تمیزکاری مخزن هستند باید آموزش‌های لازم را دریافت کرده و اطلاعات کافی در زمینه ایمنی در کار با مواد شیمیایی و تجهیزات داشته باشند.

۵- جلوگیری از فعالیت‌های آتش‌زا: هیچ گونه فعالیت آتش‌زا، از جمله استفاده از شعله باز، در نزدیکی یا داخل مخزن استیل مجاز نیست.

۶- اطلاع از ویژگی و قابلیت‌های مواد پاک کننده: قبل از شروع به تمیز کاری، باید اطلاعات کافی در مورد مواد پاک کننده‌ و خطرات احتمالی آن‌ها که در حین تمیزکاری استفاده می‌شود، داشته باشید.

۷- پوشیدن لباس‌های مناسب: ترجیحا از لباس‌های مناسبی که تمام بدن را می‌پوشانند و محافظت کافی را ارائه می‌دهند حین تمیزکاری استفاده کنید.

اولویت اصلی هر بخشی قبل از به اتمام رساندن وظیفه محول شده، تامین ایمنی افراد حاضر در آن محل می‌باشد. همچنین هر کدام از ما نسبت به رعایت اصولی ابتدا برای خود و سپس برای دیگران مسئولیم. در نتیجه تلاش کنیم که از این موارد به طور کامل آگاه شویم و در جهت رعایت این اصول بکوشیم.

تمیز کردن مخازن استیل


پس از رعایت اصول اولیه ایمنی، به توضیح روش‌های تمیزکاری مخازن استیل می‌پردازیم. برای تمیزکاری مخازن استیل، می‌توان از چند روش مختلف استفاده کرد که در ادامه، به معرفی این روش‌ها جهت تمیزکاری مخازن استیل اشاره می‌کنیم:

۱- استفاده از مواد شیمیایی: ساده ترین راه برای تمیز کردن مخازن استیل، استفاده از مواد شیمیایی از جمله محلول‌‌های تمیز کننده مخصوص برای مخازن استیل است. این محلول‌ها به تمیزکاری و از بین بردن رسوبات و آلودگی‌ها کمک می‌کند. اطمینان حاصل کنید که مواد شیمیایی مورد استفاده، متناسب با نوع آلودگی و جنس مخزن استیل شما می‌باشد. محلول‌های شیمیایی که می‌توانید جهت تمیزکاری مخزن استفاده کنید، انواع گوناگونی دارند. برخی از آن‌ها قلیایی، برخی اسیدی و برخی از مواد افزودنی ضد فرسایش یا ضد اسید تشکیل شده‌اند. برخی از شرکت‌ها هم محلول‌های خاص متناسب با نوع آلودگی موجود جهت استفاده و تمیزکردن مخازن استیل تولید می‌کنند. با بررسی ویژگی این محلول‌های پاک کننده و شناخت نوع آلودگی موجود، می‌توانید به مناسب‌ترین گزینه موجود جهت استفاده برسید.

۲- تمیزکاری با بخار: روش تمیزکاری با بخار از دیگر روش‌هایی است که جهت پاک‌سازی مخازن استیل می‌توان استفاده کرد. تمیزکاری مخزن با بخار یکی از روش‌های موثر برای پاک کردن مخزن استیل از آلودگی ‌های موجود است. در این روش ابتدا باید مخزن را کاملا خالی کرده و سپس از طریق اتصالات و ورودی‌های موجود، آبشارهای بخار را به مخزن متصل کنید. سپس با استفاده از دستگاه تولید بخار، بخار آب را با فشار بالا و دمای مشخص تولید و آن را درون مخزن اعمال کنید. در این مرحله می‌توانید از محلول های شیمیایی هم استفاده کنید و هم‌زمان با تولید بخار، محلول را هم وارد مخزن کنید. پس از اتمام فرایند تمیزکاری، مخزن را به آرامی خالی و با استفاده از آب تمیز پر کنید.

۳-استفاده از ابزارهای مکانیکی: در این روش از ابزارهای مکانیکی مانند برس‌ها، خمیرهای تمیزکننده، هوک و سایر وسایل مکانیکی برای تمیزکاری مخازن استیل استفاده می‌شود. پس از خالی کردن مخزن، ابتدا این ابزار آلودگی‌ و رسوبات را از سطح مخزن جدا و سپس با استفاده از آب تمیز یا محلول‌های تمیز کننده شستشو می‌دهند. پس از اتمام فرایند مکانیکی، مخزن باید به دقت بازبینی شود تا از عدم وجود هرگونه آلودگی اطمینان حاصل شود. تمیزکاری مکانیکی از دیگر ‌روش‌های موثر و قابل اعتماد برای پاکسازی مخازن استیل است که به طور معمول به خوبی مواد آلوده را از سطح مخازن حذف می‌کند. اما برای انجام این روش، دقت و توجه به جزئیات فراوان مورد نیاز است تا از صورت گرفتن هرگونه آسیب به سطح مخزن جلوگیری شود.

۴- استفاده از تمیزکاری شیمیایی: در برخی موارد که میزان آلودگی و رسوبات موجود بیش از حد معمول می‌شود، ممکن است نیاز به خدمات تمیزکاری شیمیایی حرفه‌ای برای پاک کردن مخزن  باشد و افراد غیرحرفه‌ایی توانایی و دانش کافی و لازم را جهت زدودن آلودگی‌های موجود نداشته باشند. در این صورت، می‌توان از سرویس شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند استفاده کرد تا انجام این کار را به آن‌ها بسپارید. در برخی موارد هم می‌توان از خدمات این شرکت‌ها جهت راهنمایی یا پشتیبانی هم استفاده کرد. 

فراموش نکنیم که روش مناسب جهت تمیزکاری مخزن باید با توجه به نوع آلودگی، ابعاد، محل مورد نظر و شرایطی که مخزن در آن قرار دارد، انتخاب شود. همچنین بودجه‌ایی که به طور سالانه یا ماهانه برای تمیزکردن مخازن در نظر گرفته می‌شود، از دیگر مواردی است که در انتخاب روش تمیزکاری تاثیرگذار می‌باشد. آن چیزی که مشخص است، استفاده از ابزار و تجهیزات باکیفیت است که نتیجه مطلوب‌تری را جهت انجام این فرایند، به بار می‌آورد. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *