چگونه مواد مخدر زندگی افراد را نابود می‌کند؟

مواد مخدر

مصرف مواد مخدر یکی از مخرب‌ترین و بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند زندگی هر فرد و حتی خانواده او را به طور کامل از بین ببرد. اگرچه شاید خیلی از افراد برای اولین بار و دفعات ابتدایی، مواد مخدر را فقط برای تفریح مصرف کنند، اما به مرور زمان این مواد تمام زندگی فرد را در بر می‌گیرند و شرایط را برای او بیش از اندازه دشوار می‌کنند. به همین دلیل است که می‌گویند مواد مخدر زندگی افراد را نابود می‌کند.

مواد مخدر نه‌تنها از نظر اجتماعی و موقعیت خانوادگی، بلکه از نظر جسمانی نیز مشکلات زیادی را برای سلامتی فرد به وجود می‌آورد. به‌گونه‌ای که مواد مخدر تاثیر بسیار مخربی روی مغز می‌گذارد و به مرور زمان و با مصرف مداوم این مواد، اختلالات بسیار جدی در مغز ایجاد می‌شود. به همین دلیل اگر شما هم کسی را می‌شناسید که به این بلای خانمان سوز دچار شده، بهتر است هرچه سریع‌تر او را نزد یک مشاوره ترک اعتیاد ببرید تا هرچه سریع‌تر از تداوم این بیماری جلوگیری شود.

مواد مخدر تنوع بسیار زیادی دارند و مصرف مداوم هر یک از آنها می‌تواند برای مغز آسیب‌های بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل افراد به هیچ عنوان نباید فکر کنند که یک ماده مخدر مخصوص، اعتیاد ندارد و می‌توانند به‌راحتی و بدون نگرانی از معتاد شدن از آن استفاده کنند. هر ماده مخدری تاثیر مخرب خود را روی مغز می‌گذارد.

به عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین تاثیرات مواد مخدر روی مغز این است که توانایی مغز برای دریافت و پردازش اطلاعات تا حد خیلی زیادی از بین می‌رود و از طرف دیگر، نمی‌تواند اطلاعات و دستورات را به عضلات ارسال کند.

از طرف دیگر، افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، توانایی خیلی کمتری در یادگیری خواهند داشت و نمی‌توانند به‌درستی مطالب و موضوعات مختلف را به خاطر بسپارند. این افراد توانایی تصمیم‌گیری ندارند و خیلی سخت می‌توانند از اطلاعاتی که یاد گرفته‌اند، استفاده کنند.

رابطه مواد مخدر و بیماری‌های روانی 

مصرف مداوم مواد مخدر باعث می‌شود که خلق‌وخوی فرد تا حد زیادی تغییر کند و نتواند خود را کنترل کند. به‌خاطر وابستگی بیش از اندازه فرد به مواد مخدر، از نظر روانی نیز دچار مشکل می‌شود. به عنوان مثال، ابتلا به برخی بیماری‌ها و اختلالات روانی مانند اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، اضطراب، شخصیت مرزی، روان پریشی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اسکیزو افکتیو، بیش‌فعالی و صدها اختلالات روانی دیگر برای افراد معتاد وجود دارد. به همین دلیل این افراد باید هرچه سریع‌تر به یک مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنند تا بتوانند از این مشکلات جسمانی و روانی جلوگیری نمایند. 

مواد مخدر فقط روی مغز فرد تاثیر نمی‌گذارد و اگر شخص به مصرف آن ادامه دهد، ممکن است خانواده خود را نیز از دست بدهد. به‌گونه‌ای که به مرور زمان از خانواده خود دور و دورتر می‌شود و حتی اگر از نظر مالی هم مشکلی نداشته باشد، اختلافات بسیار شدیدی در خانواده به وجود می‌آید. حتی ممکن است فرزندان و نوجوان‌های خانواده نیز از فرد معتاد الگو گرفته و به سمت مواد مخدر روی بیاورند.

همچنین زمانی که فرد توانایی یادگیری و تصمیم‌گیری ندارد، نمی‌تواند در محل کار خود به‌خوبی موفق شود و این امر، باعث کاهش کارایی و عملکرد او در محل کار می‌شود. در نتیجه، درآمد فرد به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و از آنجا که بخش زیادی از درآمد خود را صرف خریدن مواد مخدر می‌کند، از نظر اقتصادی و مالی نیز به مشکل بر می‌خورد.

مواد مخدر و از دست دادن خانواده

مواد مخدر یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها را به بنیاد خانواده وارد می‌کند. به‌گونه‌ای که بسیاری از خانواده‌ها به‌خاطر این بلای خانمان‌سوز از یکدیگر پاشیده‌اند. بسیاری از مواد مخدر دارای مواد توهم‌زا هستند و ممکن است فرد بعد از مصرف آنها، قصد آسیب رساندن به خانواده خود را داشته باشد.

حتی اگر چنین اتفاقی هم رخ ندهد، به مرور زمان افراد از مواد مخدر ساده به سمت مواد صنعتی و پیچیده روی می‌آورند و این موضوع، مطمئناً رخ خواهد داد. زیرا سیستم عصبی و مغز افراد طوری است که بعد از مصرف یک ماده تکراری، نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهد و فرد معتاد به سمت مواد مخدر خیلی مخرب‌تر می‌رود.

میل به زندگی و بقا، مهم‌ترین ویژگی ذاتی همه انسان‌ها است و هیچکس نمی‌تواند منکر آن شود. به همین دلیل کسانی که به بیماری اعتیاد مبتلا هستند، می‌توانند از این نابودی خود و خانواده‌شان با ترک اعتیاد جلوگیری کنند.

به این منظور، چندین کمپ ترک اعتیاد وجود دارند و آنها می‌توانند با انتخاب بهترین گزینه، شروعی دوباره برای زندگی خود و خانواده‌شان داشته باشند. با ترک اعتیاد، نه‌تنها خود فرد زندگی دوباره خواهد داشت، بلکه فرصت را برای فرزندان و خانواده خود نیز به وجود خواهد آورد تا آنها نیز بتوانند بار دیگر طعم لذتبخش خانواده داشتن را بچشند.

همان‌طورکه فرد با اعتیاد به مواد مخدر ممکن است خانواده خود را نابود می‌کند، به همین اندازه نیز خانواده می‌تواند برای ترک اعتیاد فرد معتاد، تاثیرگذار باشد. به این منظور، خانواده می‌تواند با داشتن توجه کافی به این فرد و اجازه دادن برای ابراز نظر و احساسات خود در خانواده، فرصت کافی برای نشان دادن خود را بدهد.

نقش خانواده برای ترک اعتیاد فرد

زیرا یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از افراد به‌خاطر آن به سمت اعتیاد روی می‌آورند، این است که می‌خواهند خودشان را نشان دهند و اعتماد به نفس زیادی ندارند. به همین دلیل خانواده می‌تواند با مهر و عاطفه خود و برقراری ارتباط درست، به فرد موردنظر نشان دهند که او بدون مصرف مواد مخدر هم به اندازه کافی در خانواده جای دارد و به حرف‌های او گوش داده خواهد شد.

با توجه به مواردی که ذکر کردیم، نمی‌توان این‌گونه گفت که مهمترین دلیل برای ترک اعتیاد فقط خانواده و حفظ بنیاد آن باشد. مهم‌ترین شخص برای زندگی هر فرد، خود شخص است و باید تمام تلاش خود را کند که از زندگی یک‌باره خود نهایت استفاده را داشته باشد. به این منظور، چرا باید همین یک باری را که زندگی می‌کند، در دام اعتیاد باشد و به‌جای لذت بردن از زندگی، در حال مصرف مواد مخدر باشد؟

پس مهمترین دلیل هر کس برای ترک اعتیاد، اول از همه سلامتی جسمانی و روانی خود فرد و سپس خانواده او است. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک تهران پاک، در سریع‌ترین زمان ممکن حتی ترک اعتیاد یک روزه را تجربه کنید یا اگر یکی از آشنایان شما به این بیماری دچار شده، به او کمک کنید تا زندگی دوباره‌ای داشته باشد.

چند امتیاز می ارزه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *